Fleksitarianizm – poznaj zasady jednej z najpopularniejszych diet ostatnich lat!

Mnogość sposobów żywienia zaskakuje nas każdego dnia. Podczas gdy jedne diety cieszą się znaczną popularnością, inne tracą zaufanie wśród swoich odbiorców. W przeciągu ostatnich lat dużą sławą otoczona była dieta fleksitariańska, przez wielu nazywana również jednym z najzdrowszych sposobów żywienia. Jakie są jej główne założenia i czy naprawdę warto zdecydować się na tą dietę? W tym artykule przyjrzymy się wszystkim wadom i zaletom oraz rozwiejemy mity na temat fleksitarianizmu.


Dieta, która się dopasuje – główne założenia


Nazwa fleksitarianizm powstała z połączenia dwóch słów. Flexible – elastyczny oraz wegetarianizm. Jak możemy się więc domyślać, dieta zakłada spożywanie posiłków roślinnych. Co za tym idzie, codzienne jadłospis opiera się na owocach, warzywach oraz produktów zbożowych. Od standardowej diety wegetariańskiej różni się ona jednak podejściem do mięsa. Fleksitarianizm dopuszcza spożywanie produktów odzwierzęcych w umiarkowanych ilościach.


Korzyści zdrowotne


Specjaliści są zgodni twierdząc, że dieta fleksitarian niesie za sobą cały szereg korzyści zdrowotnych. Do głównych zalet należy:

  • Obniżenie ryzyka wystąpienia chorób

Dieta fleksitariańska skupia się na zdrowych źródłach tłuszczów i dobrych źródłach węglowodanów. Dodatkowo, za sprawią dużej zawartości owoców i warzyw, gwarantuje organizmowi dostęp do potrzebnych witamin i minerałów. Co za tym idzie, ten model żywienia znacząco obniży ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy cukrzycy typu drugiego.

  • Wspomaganie trawienia – lepsze samopoczucie


Jadłospis fleksitarian zawiera duże ilości błonnika, który znacząco przyśpiesza procesy metaboliczne. Stosując tą dietę możecie się więc pożegnać nie tylko z zaparciami czy uciążliwymi bólami brzucha, ale i ze zbędnymi kilogramami. Dobrze dobrana dieta fleksitariańska ułatwi Wam redukcję masy ciała i pozwoli cieszyć się efektami na lata!

  • Piękny wygląd


Efekty odpowiednio dobranej diety są często widoczne już na pierwszy rzut oka! Zdrowa skóra, mocne paznokcie oraz lśniące włosy to aspekty, które zagwarantuje Wam dieta fleksitariańska.


Inne zalety


Warto wspomnieć, że zastosowanie diety fleksitariańskiej przyniesie korzyści nie tylko Wam, ale i całej planecie! Jak się okazuje, ograniczanie spożycia mięsa przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz pozwoli zaoszczędzić ogromne ilości wody.


Czy są jakieś zagrożenia?


Jak widzimy, zalet diety fleksitariańskiej jest bardzo dużo, a zastosowanie takiego modelu żywienia wydaje się wyjątkowo kuszące. Czy są jednak jakieś minusy i aspekty, na które należy zwracać szczególną uwagę? Jak się okazuje – tak.
Ograniczenie spożywania produktów odzwierzęcych może prowadzić do zaburzenia proporcji składników odżywczych w posiłkach. Mięso jest dobrym źródłem białka, którego w diecie fleksiwegetarian może brakować. Warto więc uzupełniać możliwe niedobory roślinnymi alternatywami – świetnym rozwiązaniem okażą się m.in. rośliny strączkowe.


Fleksitarianizm – dla kogo?


Dieta będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto z różnych powodów chce ograniczyć spożycie produktów odzwierzęcych. Będzie to też dobry pierwszy krok dla tych, którzy planują całkowite wyeliminowanie mięsa z codziennego jadłospisu. Zwiększenie spożycia produktów roślinnych będzie korzystne dla każdej płci i grupy wiekowej. Co za tym idzie, nie ma ograniczeń! Warto jednak przed tak dużą zmianą nawyków żywieniowych skonsultować się z lekarzem specjalistą, który dokładnie oceni stan Waszego zdrowia.


Osiągnij zdrowy balans!


Pamiętajmy jednak, aby zmiany w swoim jadłospisie wprowadzać stopniowo i z głową. Zamiast drastycznego wyeliminowania mięsa zdecyduj się bardziej na etapowe zwiększanie produktów roślinnych w posiłkach. Jednocześnie kontroluj obecność makroskładników oraz minerałów tak, aby dieta przyniosła jak najwięcej korzyści zdrowotnych.

Dieta fleksitariańska jest świetnym dowodem na to, że można odżywiać się zdrowo i wygodnie! Nie istnieją dokładnie określone proporcje – to od Was zależy, ile produktów odzwierzęcych zawrzecie w swoich jadłospisach. Przekonaj się, że odpowiednio dobrana dieta będzie dla Was podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia.