Ranking dieta low carb
Dieta niskowęglowodanowa – co jeść a czego unikać
Odchudzać się można na różne sposoby i stosując różne diety. Dietetycy podpowiadają, że najlepszą jest dieta niskowęglowodanowa. To jedna z najczęściej wybieranych diet. Nic w tym dziwnego, skoro generuje tyle korzyści.
Co to jest dieta niskowęglowodanowa? Polega ona na zmniejszeniu ilości codziennie zjadanych węglowodanów. W ich miejsce wprowadza się nieco większą ilość białka oraz tłuszczów. Należy koniecznie pamiętać, że nie wolno wykluczyć ich z diety całkowicie. Węglowodany wbrew pozorom są ważne dla funkcjonowania organizmu.
Wiedząc już, czym jest dieta niskowęglowodanowa, warto przejść o krok dalej i wyjaśnić, z czego powinna się składać. Otóż dieta low carb powinna w dużej mierze koncentrować się na następującym podziale: 25% – węglowodany, 30% – białko, 45% – tłuszcze.
Wiele osób na pytanie, jak działa dieta niskowęglowodanowa odpowiada, odchudzająco. Faktycznie dieta ta przyczynia się do redukcji wagi, ale ma ona zarazem korzystny wpływ na organizm. Na przykład obniża ciśnienie tętnicze. Dieta bezwęglowodanowa poprawia poziom glukozy we krwi. Zatem ta o niskiej zawartości glutenu też ma korzystny wpływ na poziom cukru.
Zasady diety niskowęglowodanowej
Zasady diety sprowadzają się do zachowania właściwego podziału węglowodanów, białka i tłuszczu, a także sięgania po produkty akceptowane i rezygnacji z tych, których w diecie być nie powinno. W takim razie pytanie brzmi, co jeść na diecie niskowęglowodanowej, a jakie produkty należy wyeliminować z diety?
Produkty dozwolone i zalecane na diecie niskowęglowodanowej to jogurty, twarogi i sery, jaja (bez ograniczeń), owoce, które mają małą zawartość cukru (śliwki, jagody, maliny, truskawki, wiśnie, cytrusy), warzywa o małej zawartości węglowodanów (brokuły, papryka, kapusta, cukinia, ogórki, sałata, pomidory, szparagi, bakłażan oraz oliwki). Low carb dieta akceptuje mięsa oraz ryby, a akże orzechy, nasiona i pestki. A czego nie można jeść na diecie niskowęglowodanowej?
Produkty zabronione na diecie niskowęglowodanowej to produkty zbożowe, takie jak pieczywo, bułki, makaron, ryż i kasza. W diecie tej nie mogą znajdować się słodycze (ciastka, batony, a tym bardziej ciasta). Nie powinno się jeść na diecie niskowęglowodanowej miodu, a także owoców, które wyróżniają się wysoką zawartością cukru. Należy zatem zrezygnować z bananów, mango, ananasów, jabłek, gruszek i melonów. Dużą zawartością węglowodanów wyróżniają się buraki, ziemniaki, bataty i kukurydza. Z tych warzyw trzeba zrezygnować. Jogurty, maślanki, suszone owoce, napoje słodkie i soki też nie są wskazane.
Dieta pudełkowa niskowęglowodanowa uwzględnia wszystkie te zasady. Posiłki są przygotowywane tylko z produktów zalecanych i dozwolonych.
Przykładowy jadłospis diety niskowęglowodanowej
Dieta tego rodzaju powinna zawierać wyłącznie produkty niskowęglowodanowe. Dlatego komponując codzienne menu, należy mocno zwracać uwagę na to, co się w nim znajduje. Czasem lepiej od razu zamówić catering low carb i cieszyć się oszczędnością czasu, niż samodzielnie trudzić się i rozglądać za przepisami. A przykładowy jadłospis może wyglądać w następujący sposób:
- Śniadanie: filet z dorsza pieczony podany z sosem tatarskim.
- II śniadanie: sałatka grecka z vinegrette.
- Obiad: schab w sosie serowym z brokułem i boczkiem.
- Kolacja: gulasz z boczniaków i dodatkiem wieprzowiny.
Dieta pudełkowa low carb to najlepszy sposób na dostarczanie sobie wartościowych posiłków, eliminujących produkty o wysokiej zawartości węglowodanów. Może więc, zamiast samodzielnie gotować, będzie lepiej wybrać gotowy catering.
Etapy i efekty diety niskowęglowodanowej
Etapy diety niskowęglowodanowej są trzy. Pierwszy ma na celu redukcję wagi i sprowadza się do spożywania większej ilości białka zwierzęcego. Drugi etap ma utrwalić efekty, jakie zostały osiągnięte w pierwszym etapie. Wówczas osoby, które są na tej diecie, muszą spożywać większą ilość białka pochodzącego z roślin. Trzeci etap ma chronić przed efektem jo-jo. Można już wtedy wprowadzać do jadłospisu węglowodany i tłuszcze.
Dieta przebiegająca w ten sposób zapewnia satysfakcjonujące zmiany w organizmie. Jakie zatem efekty diety niskowęglowodanowej są zauważane w pierwszej kolejności? Na pewno jest to redukcja wagi. Dieta zawierająca węglowodany, ale w mniejszej ilości, poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na zdrowie.
Wiedząc już, jak wygląda, jak przebiega i co daje dieta niskowęglowodanowa, przychodzi pora na pytanie, czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa. Zawiera ona ważne dla organizmu składniki, a ogranicza to, co nie jest zdrowe. Zatem można stwierdzić, że ma wiele wspólnego ze zdrowym sposobem odżywiania.
Zalety i wady diety niskowęglowodanowej
Najczęściej wymieniane zalety diety niskowęglowodanowej to redukcja wagi, a co za tym idzie, tkanki tłuszczowej. Zalicza się do nich również regulację poziomu glukozy we krwi oraz redukcję stanów zapalnych. Często mówi się także o podwyższonym poziomie sytości organizmu.
Biorąc pod uwagę wady diety niskowęglowodanowej, należy wymienić małą ilość białka pokarmowego, co wpływa na ryzyko wystąpienia zaparć. Jeśli dieta jest źle zbilansowana, pojawiają się zaburzenia tarczycy, spada poziom energii. Dieta nisko węglowodanowa może powodować problemy z koncentracją.
Catering dietetyczny low carb
Niskowęglowodanowa dieta dostarczana przez firmę cateringową to w dzisiejszych zabieganych czasach opcja, która zasługuje na uwagę z wielu powodów. Nie chodzi tu tylko o to oszczędność czasu. Ale też o sam fakt, że catering dietetyczny jest przygotowywany przez doświadczonych kucharzy, którzy ściśle współpracują z dietetykiem. Zatem posiłki są bezpieczne i różnorodne, jak na wspomniane powyżej ograniczenia.
Dobrze wybrana dieta pudełkowa może być nie tylko stałym i wygodnym dostępem do jedzenia, ale też ogromną oszczędnością. Tym bardziej że niektóre firmy oferują specjalne kody rabatowe na catering. Zatem dieta pudełkowa low carb generuje same korzyści.
Nie wszystkie firmy zapewniają zniżki na catering. Należy zatem wybrać firmę, która ma najlepszą ofertę. Taką, która oferuje zniżki, ale też dobrej jakości, różnorodne posiłki. Dostarcza je zawsze na czas i zgodnie z ustaleniami. Dobrej firmy oferującej catering niskowęglowodanowy można szukać na wiele sposobów. Pomoże w tym między innymi ranking cateringów.
Do napisania artykułu posłużyły informacje przekazane przez dietetyka klinicznego.