Ranking dieta Foodmap

low fodmap dieta pudelkowa

Dieta foodmap – na czym polega i komu ma służyć?

Dieta foodmap została stworzona z myślą o osobach, które mają problemy trawienne i związane z tym dolegliwości typu: ból brzucha, zgaga, czy uczucie przelewania i pełności. Ten sposób żywienia opracował australijski uniwersytet Monash. 

Co to jest dieta foodmap? Dieta o tej nazwie polega na ograniczeniu produktów zawierających łatwo fermentujące węglowodany, ale tylko czasowo. Stosując się do tych zasad przez 3-4 tygodnie, obserwuje się już znaczny spadek tych dolegliwości. 

Tak wiele osób nie wiedząc, czym jest dieta foodmap i że w ogóle istnieje, męczy się ze wspomnianymi dolegliwościami. A wystarczyłoby dostosować się do jej zasad, by w niedługim czasie odczuć ulgę. 

Wiedząc mniej więcej, jak działa dieta foodmap, warto przejść o krok dalej i sprawdzić, jakie produkty można jeść, a których należy unikać. 

Zasady diety foodmap

Jeszcze przed wyjaśnieniem, co można, a czego nie można jeść na diecie foodmap, warto wspomnieć, czym w ogóle są fodmapy. Otóż są one naturalnym składnikiem żywności. Nierzadko są również dodawane w czasie produkcji. Zalicza się do nich fruktozę, laktozę, fruktany lub glaktyny oraz poliole. Mogą one mieć niekorzystny wpływ na organizm.

low foodmap

Co jeść na diecie foodmap?

Produkty dozwolone i zalecane na diecie foodmap to: maliny, truskawki, pomarańcze, winogrona, mandarynki, kiwi, ananasy, banany, limonki, cytryny, rabarbar, marakuja. Na liście tej znajdują się również rozmaite warzywa, na przykład: ziemniaki, papryka, brokuły, rukola, seler naciowy, pomidor, dynia, karczochy, sałata, kapusta, czy oliwki. Bez problemu można spożywać produkty gryczane, jaglane i owsiane, ryż, mleko oraz produkty mleczne, ale bez laktozy. Akceptowane są nasiona strączkowe, mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona (włoskie, laskowe, pekan, ziemne, słonecznik, pestki dyni, sezam). W diecie mogą znajdować się wszystkie oleje, oliwa z oliwek i masło, cukier, glukoza, syrop plonowy i stewia. 

Produkty zabronione na diecie foodmap to arbuz, figi, gruszki, jabłka, brzoskwinie, awokado, morele, owoce suszone, śliwki, mango, jeżyny, granat, wiśnie, cebula, czosnek, groszek, kapusta włoska, brukselka, buraki ćwikłowe, kalafior, szparagi, produkty zbożowe z pszenicy, żyta i jęczmienia. Nie powinno się jeść na diecie foodpam mleka krowiego i wyrobów mlecznych, grochu, soczewicy, fasoli, pistacji, migdałów, ketchupu. Należy unikać także fruktozy oraz innych substancji słodzących. 

Dieta low foodmap gwarantuje poprawę samopoczucia i zdrowia. Warto zatem rozważyć przejście na ten sposób żywienia. 

Przykładowy jadłospis diety foodmap

Dieta low foodmap pomimo iż wiąże się z wykluczeniem wielu produktów, może wyróżniać się całkiem różnorodnym menu. Przykładowy jadłospis składający się z trzech podstawowych posiłków pomijających II śniadanie i podwieczorek wygląda następująco:

  • Śniadanie: pudding kokosowy z tapioki, kiwi i winogron. 
  • Obiad: sajgonka z dorszem pieczona, sałata, pomidorki i sos sałatkowy. 
  • Kolacja: sałatka z ryżem, edamame, karczochami, sezamem i sosem miso. 

Oczywiście w wielu firmach cateringowych można bez problemu zamówić catering foodmap składający się z pięciu posiłków. 

FOODMAP dieta
fodmap dieta

Etapy i efekty diety foodmap

najtańsza dieta pudełkowa

Wyróżnia się 3 etapy diety foodmap. Pierwszy z nich polega na ograniczeniu produktów zawierających fodmap. W drugim etapie ponownie wprowadza się produkty zawierające fodmap. Trzeci etap koncentruje się już na personalizacji diety. W końcowym etapie można wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty, które nie wywołują złego samopoczucia ani też innych dolegliwości. 

Nie trudno zatem wyjaśnić, co daje dieta foodmap. Poprawia samopoczucie i umożliwia zupełnie normalne funkcjonowanie. Czy dieta foodmap jest zdrowa? Co prawda eliminuje szereg produktów, ale skoro mają one niekorzystny wpływ na organizm i samopoczucie, usunięcie ich z codziennej diety jest uzasadnione, a nawet wskazane. 

catering

Zalety i wady diety foodmap

Zalety diety foodmap zdecydowanie przekonują do jej stosowania. Osoby, które odczuwają szereg dolegliwości po zjedzeniu określonych produktów, dzięki diecie czują się zdecydowanie lepiej i mają też dobry nastrój, zupełnie inne, pozytywne nastawienie do życia. 

Jeśli jednak wziąć pod uwagę wady diety foodmap, trzeba wspomnieć o konieczności rezygnacji z produktów, które być może są produktami ulubionymi. Z drugiej strony, jeżeli smakowały, ale szkodziły, to ich eliminacja nie powinna nikogo zasmucać. Na pewno konieczność stosowania diety ogranicza te osoby czasem do tego stopnia, że nie mogą one jeść w restauracjach. 

Ponieważ dla niektórych fodmap dieta jest zbyt skomplikowana, zaleca się zakup cateringu. Jest to najlepszy sposób na to, aby zapewnić sobie stały dostęp do smacznych i zdrowych posiłków bez konieczności samodzielnego gotowania. Nie wszyscy wiedzą, które to są produkty foodmap, a które go nie zawierają. 

catering

Low fodmap dieta pudelkowa

Dieta IBS fodmap wcale nie jest tak problematyczna, jak się wydaje. Można przecież zamówić gotowy catering dietetyczny. Firmy chętnie dowożą gotowe posiłki pod wskazany adres, zarówno na adres domu, jak i pracy. Posiłki te są przygotowywane według zaleceń dietetyka i wyłącznie ze składników najwyższej jakości. Warto zatem poważnie się zastanowić, czy w tym przypadku dieta pudełkowa nie będzie lepszym rozwiązaniem.

Dziś wiele firm specjalizujących się w cateringu, oferuje kody rabatowe na catering. To specjalne akcje promocyjne, które umożliwiają klientom zakup diety po znacznie niższej cenie. Do tego są jeszcze zniżki na catering, które przysługują klientom aktywnie korzystającym w Programu Lojalnościowego. 

By mieć pewność, że wybrany catering low foodmap jest tym odpowiednim, a firma, która go oferuje, w pełni zasługuje na współpracę, warto uważnie przeanalizować propozycje kilku firm. W wyborze najlepszej niewątpliwie pomoże ranking cateringów

 

Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym.