Aktywność fizyczna dla zabieganych – co wybrać, aby zadbać o swoją kondycję?

W dzisiejszych czasach wyjątkowo często brakuje nam czasu dla siebie. W wirze obowiązków często zapominamy o swoich potrzebach i rezygnujemy z nich na rzecz pracy. Wiele osób w zupełności odstawiło wszelkie formy aktywności fizycznej, co może nieść za sobą szereg niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Jak temu zapobiec i którą formę ćwiczeń wybrać, aby zyskać dobre samopoczucie? Dziś przedstawimy Wam najlepsze propozycje dla wszystkich zabieganych!

Aktywność fizyczna – podstawa dobrego samopoczucia

Warto na początku zastanowić się, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma odpowiedni poziom codziennej aktywności fizycznej. Ruch reguluje ciśnienie krwi, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych. Brak ćwiczeń sprzyja również gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, co może bezpośrednio skutkować pojawieniem się nadwagi, a nawet otyłości. To z kolei wiąże się z występowaniem cukrzycy typu drugiego czy dysfunkcji układu hormonalnego. Pamiętajmy też, że niski poziom aktywności fizycznej negatywnie wpływa na gibkość stawów, czego efekty są widoczne szczególnie w starszym wieku.
Ruch działa jednak doskonale nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Jak się okazuje, regularna aktywność redukuje stres, poprawia samopoczucie oraz korzystnie oddziałuje na jakość snu. W rezultacie stajemy się mniej odporni na złe nastroje, a nawet choroby psychiczne.

Sport jest dla każdego!

W dzisiejszych czasach dostępnych mamy mnóstwo możliwości. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że każdy znajdzie opcję idealną dla siebie. Niezależnie więc od poziomu Twojej kondycji czy ilości wolnego czasu – sport dopasuje się do Ciebie! Dobrymi opcjami dla osób zabieganych mogą być:

  • Joga

Relaksacyjne ćwiczenia, które pozytywnie wpłyną na układ krążenia oraz metabolizm – to właśnie joga! Zajęcia tego typu odbywają się na wielu poziomach zaawansowania, a co za tym idzie, każdy znajdzie wariant idealny dla siebie. Treningi nie są długie, a już po 20 minutach ćwiczeń odczujesz aktywacje mięśni! Co więcej, jest to świetna forma wyciszenia i redukcji stresu. Pozycje jogi są wykonywane na wydłużonym kręgosłupie, a już kilka zajęć wystarczy, aby znacząco poprawić swoją sylwetkę. Jeżeli więc pracujesz w trybie siedzącym i zależy Ci na poprawie stanu swoich mięśni i stawów – joga okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

  • Spacery

Spacery to pozycja wyjątkowo przez nas niedoceniana. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo mogą zmienić regularne wycieczki piesze! Redukują one poziom stresu i pozwalają zadbać o nasz układ krwionośny. W tego typu aktywność nie musisz inwestować ani złotówki – jedyne, czego potrzebujesz to motywacja. Pamiętaj, że Twoje spacery nie muszą być ani intensywne, ani czasochłonne. Już dwudziestominutowa, spokojna wycieczka pozwoli Ci dotlenić swój organizm, zadbać o swoją kondycję oraz wzmocnić odporność.

  • Treningi domowe

Treningi w domowym zaciszu będą świetną opcją dla każdego, kto nie chce tracić czasu na dojazdy np. na siłownie. Niewątpliwym plusem jest możliwość dobierania czasu i intensywności treningów według własnego samopoczucia. Nieważne czy chcesz zrobić swój trening z samego rana, czy późno wieczorem – Twoja domowa sala ćwiczeń jest zawsze otwarta. W dzisiejszych czasach internet jest pełen filmików instruktarzowych i zestawów ćwiczeniowych dostępnych zupełnie za darmo. Wystarczy więc, że klikniesz wybraną przez siebie pozycję, przygotujesz butelkę wody i rozpoczniesz trening!
Warto też wspomnieć, że (szczególnie na początku swojej przygody z ćwiczeniami) nie potrzebujesz żadnych akcesoriów. Wystarczy mata i wygodne buty, aby aktywować mięśnie i poczuć efekty treningu. Tego typu aktywność fizyczna zajmie Ci tyle czasu, na ile możesz sobie pozwolić. Jak już wspomnieliśmy, możesz wybrać zarówno te dłuższe, jak i bardzo krótkie typy aktywności. Wszystko zależy od Ciebie – szybko, wygodnie i komfortowo!

O tym musisz pamiętać!

Miej na uwadze, że intensywność treningów powinna być dobierana stopniowo, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem. Zacznij od mniej angażujących ćwiczeń, aby przyzwyczajać swoje ciało do aktywności, a jednocześnie nie zniechęcić się do dalszych treningów.
Pamiętaj również (szczególnie podczas ćwiczeń domowych) o obowiązkowej rozgrzewce, która poprawi elastyczność Twoich mięsi i ścięgien i przygotuje Wasze ciało na nadchodzący wysiłek.