Ranking dieta ketogeniczna
Dieta ketogeniczna – na czym polega, dla kogo istnieje, przykładowy jadłospis
Coraz większe zainteresowanie w ofercie firm cateringowych wzbudza dieta keto. Mimo to wielu osobom sama nazwa dieta ketogeniczna niewiele mówi. Warto więc zagłębić się w szczegóły i poznać ją bliżej. Zatem co to jest dieta ketogeniczna?
Wspomniana dieta polega na dążeniu do wprowadzenia organizmu w stan ketozy. Wówczas organizm nie pobiera energii ze spożywanych cukrów, ale z tłuszczu, który zgromadził się w tkankach. Osoba decydująca się na tę dietę, musi mocno ograniczyć węglowodany na rzecz większej ilości tłuszczów. Nie bez powodu mówi się, że to dieta wysokotłuszczowa, czy niskowęglowodanowa. Sprzyja wzrostowi liczby ciał ketonowych w wątrobie. Wpływa też na obniżenie poziomu insuliny.
Wiadomo już mniej więcej, czym jest dieta ketogeniczna. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko wyjaśnić, jak powinny wyglądać proporcje codziennie zjadanych makroskładników. Należy wyliczyć je według następującego schematu:
- Tłuszcze – 70-80%,
- Białka – 15-20%,
- Węglowodany – 5-10%.
To, jak działa dieta ketogeniczna, motywuje wiele osób do jej stosowania celem redukcji wagi i tym samym utraty tkanki tłuszczowej. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie produkty mogą jeść, a czego powinni unikać, jak przygotowywać posiłki. Warto natomiast podkreślić, że efekty diety ketogenicznej właśnie w tym zakresie są całkiem duże i satysfakcjonujące. Bardzo ważne jest tylko, aby przejść przez wszystkie etapy diety ketogenicznej w sposób zgodny z zaleceniami dietetyków. To ze względu na bezpieczeństwo dla organizmu.
Wiedząc, co daje dieta ketogeniczna, można śmiało przejść do kwestii jej zasad, produktów zalecanych i listy produktów zabronionych. Już teraz można jednak ocenić, czy dieta ketogeniczna jest zdrowa. Otóż dieta ta rzeczywiście prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej, więc jest to duża korzyść dla organizmu. Nie każdy jednak może ją stosować. To ze względu na dużą ilość spożywanego tłuszczu. Dieta ketogenna jest zalecana osobom borykającym się z otyłością, cukrzycą typu 2, czy nowotworami. Zaleca się ją również przy stwardnieniu rozsianym. Zatem można stwierdzić, że przynosi ona korzyści dla organizmu i jego zdrowia.
Zasady diety ketogenicznej
Skupmy się teraz na istocie tematu, a więc na tym, co jeść na diecie ketogenicznej oraz jakich produktów należy unikać. Bez tego nie można rozpocząć diety, bo nawet nie wiadomo, z czego przygotowywać posiłki i z czego rezygnować. Otóż produkty dozwolone i zalecane na diecie ketogenicznej to tłuste mięsa (karkówka, boczek, golonka, schab, wołowina, wątróbka, kaczka). W diecie tej muszą pojawić się także tłuste ryby i owoce morza. Zaleca się zatem spożywanie łososia, makreli, śledzi, tuńczyka, dorsza, sardynek, homara. Dieta ketonowa może być bogata w takie produkty jak jaja i nabiał, w tym tłuste twarogi, sery pleśniowe, śmietana 30%, a nawet 36%, masło, jogurt typu greckiego. Dieta akceptuje orzechy laskowe, włoskie i brazylijskie, orzechy nerkowca, migdały, nsiona słonecznika, dyni i siemię lniane. Osoby będące na tej diecie w codziennym przygotowywaniu posiłków mogą wykorzystywać oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej lniany, a także olej z czarnuszki. W diecie nie powinno brakować ogórków kiszonych, kapusty kiszonej, papryki i pomidorów.
Czego nie można jeść na diecie ketogenicznej? Należy zrezygnować z cukrów i słodzików, a zatem ze słodyczy, słodkich napojów i słodzonych jogurtów. Inne produkty zabronione na diecie ketogenicznej to artykuły light oraz słodkie gazowane napoje. Nie zaleca się również spożywania pieczywa, kaszy, ziemniaków, makaronu, ryżu oraz kukurydzy. Ponadto nie powinno się jeść na diecie ketogenicznej takich owoców jak jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie, śliwki oraz melony. Z diety trzeba wykluczyć alkohol.
Jakie są zalety diety ketogenicznej? Dlaczego warto ją stosować? Podstawową zaletą diety jest spadek masy ciała spowodowany spalaniem nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Zmniejszona ilość węglowodanów eliminuje uczucie ssania w żołądku i ochotę na słodycze. Co więcej, ketogeniczna dieta nie prowadzi do nagłych spadków cukru we krwi, więc organizmowi nie brakuje energii. To przekłada się automatycznie na zmniejszenie ryzyka chorób serca oraz miażdżycy. Mniejsza ilość węglowodanów powoduje lepszą pracę mózgu i całego organizmu nerwowego. Zaletą jest również to, że dieta jest bogata w produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3.
Jeśli chodzi o wady diety ketogenicznej należy podkreślić, że w początkowej fazie może ona prowadzić do pogorszenia samopoczucia. Nierzadko pojawia się biegunka lub przeciwnie, zaparcia, a do tego bóle brzucha, głowy i mięśni. Zdarzają się zaburzenia snu i problemy z koncentracją. Stosowanie się do nowych zasad żywienia, wiąże się z wyższymi wydatkami. Dużo taniej wychodzi dieta ketogeniczna catering.
Przykładowy jadłospis diety
Dieta pudełkowa ketogeniczna może wbrew pozorom składać się z rozmaitych posiłków. Ograniczenia w wyborze produktów są całkiem spore, ale z tego, co jest dozwolone, da się naprawdę przygotować całkiem smaczne dania. Lepiej jednak sięgać po catering, bo wówczas płaci się tylko za przygotowane posiłki, nie za składniki, które nie są wykorzystane w całości. A tak może wyglądać przykładowy jadłospis:
- Śniadanie: jajka podane z sosem tatarskim i pomidorem.
- Obiad: karkówka pieczona w sosie pomidorowym, brokułem i surówką z ogórka kiszonego.
- Podwieczorek: ciastka kakaowo-kokosowe z musem jagodowym i wiórkami kokosowymi.
- Kolacja: bułki z pastą z kurczaka, mascarpone i suszonych pomidorów, z ogórkiem zielonym.
Catering keto
Catering ketogeniczny, czyli typowa dieta pudełkowa, to w tym przypadku najlepszy wybór. Nie trzeba robić zakupów i spędzać czasu przy garnkach. To też duża oszczędność produktów, które zazwyczaj częściowo lądują w koszu. Posiłki są dostarczane każdego dnia i gotowe do spożycia. Już nic nie trzeba do nich dodawać.
Wiele firm oferuje kody rabatowe na catering. Tego typu zniżki na catering są naliczane za punkty zdobyte w ramach programu lojalnościowego. A zdobywać je można za ocenę posiłków, polecanie cateringu, czy subskrypcję newslettera.
Catering dietetyczny to poprawnie przygotowane posiłki, co zwiększa bezpieczeństwo i gwarantuje prawidłowe działanie tej diety. Wybierając catering dietetyczny ketogeniczny, trzeba mieć na uwadze, że każda firma ma swoją ofertę. Nie chodzi tu tylko o cenę. Poszczególne firmy mogą różnić się także standardem obsługi klienta. W celu wyboru najlepszej oferty, warto przeanalizować ranking cateringów.
Artykuł zawiera informacje przekazane przez dietetyka klinicznego.