CoQ10 jest substancją produkowaną przez organizm, ale z biegiem upływu lat w coraz mniejszej ilości, co okazuje się niewystarczające do prawidłowego funkcjonowania komórek. Stąd osobom już w średnim wieku zleca się suplementację. Oferta preparatów jest bardzo szeroka, a naturalny koenzym Q10 to najlepszy wybór.
Jak działa koenzym Q10?
Koenzym Q10 ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim wspiera układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, skutecznie chroni przed chorobami związanymi z tym właśnie układem, przed miażdżycą i nadciśnieniem. Poprawia wydolność fizyczną, a także zmniejsza zmęczenie. Serce orz mięśnie są lepiej zaopatrywane w energię. Utrzymywanie tej ważnej substancji na właściwym poziomie wspiera produkcję energii w komórkach i mięśnia sercowego.
CoQ10 jest również bardzo cenny dla układu nerwowego. Wykazuje się działaniem antyoksydacyjnym i tym samym chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem wywoływanym przez wolne rodniki. Niejednokrotnie przeprowadzane badania wykazały, że substancja ta może wspierać funkcje poznawcze i pamięć. W związku z powyższym, może ona przeciwdziałać procesom neurodegeneracyjnym, a także wspierać zdrowie mózgu.
Utrzymywanie ubichinonu na właściwym poziomie pozytywnie wpływa na zdrowie skóry. Zabezpiecza ją przed uszkodzeniami powstającymi na skutek działania promieni UV i wolnych rodników. Substancja ta redukuje zmarszczki oraz poprawia elastyczność skóry. To z kolei zapewnia młody wygląd i zarazem lepsze samopoczucie.
Koenzym Q10 wspomaga metabolizm, a w konsekwencji tego pomaga zapanować nad wagą. Odgrywa ważną rolę w regulowaniu poziomu cukru we krwi, dlatego może generować korzyści dla osób cierpiących z powodu cukrzycy, czy mających problemy metaboliczne. Jest wsparciem w efektywnym spalaniu kalorii, a co za tym idzie, utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.
CoQ10 poprawia wydolność fizyczną i regenerację, dlatego jest szczególnie ważny w przypadku osób aktywnych fizycznie i sportowców. Nie dość, że przyspiesza regenerację, to dodatkowo redukuje zmęczenie mięśni. Ponadto wspomaga odbudowę energetyczną komórek. Dbanie o stały poziom tej substancji może przekładać się na znacznie lepsze wyniki sportowe.
Koenzym Q10 jest pomocny w leczeniu chorób przewlekłych, jak wspomniana wcześniej cukrzyca, fibromialgia, czy Parkinson. Poprawia jakość życia tych osób i ułatwia im funkcjonowanie. Utrzymywanie substancji na wskazanym poziomie redukuje stres oksydacyjny.
Koenzym Q10 można zażywać w dawkach od 100 mg do 300 mg na dobę. Ostateczną dawkę ustala się indywidualnie na podstawie wieku, trybu życia i zapotrzebowania. W sprawie ustalenia dawkowania najlepiej skontaktować się z lekarzem i stosować suplement pod jego kontrolą.
Przeciwwskazania do stosowania koenzymu Q10
Należy mieć na uwadze, że koenzym Q10 może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami. Chodzi tu przede wszystkim o leki przeciwzakrzepowe i przeciwnadciśnieniowe. W przypadku osób, które je zażywają, dawkę wspomnianego suplementu powinien ustalić lekarz. Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania CoQ10 jest ciąża i karmienie piersią. Przed przystąpieniem do suplementacji, należy na spokojnie zastanowić się, czy przypadkiem nie ma ku temu przeciwwskazań.
Koenzym Q10 w formie suplementu jest na wyciągniecie ręki, dostępny w aptekach i wielu sklepach online. Nie powinno się jednak stosować go zupełnie bezmyślnie i bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ważne jest też zapoznanie się z treścią ulotki. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do sposobu stosowania czy dawkowania suplementu i w ogóle możliwości zażywania go, powinien tym bardziej skontaktować się ze specjalistą. Najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja pod okiem lekarza.
Jak już wiadomo, koenzym Q10 jest substancją produkowaną przez organizm. Dlatego przedawkowanie jej, szczególnie w starszym wieku, jest mało prawdopodobne. Jednak pewne ryzyko istnieje, szczególnie przy niewłaściwym dawkowaniu preparatu. Dlatego trzeba pod tym względem zachować ostrożność.
Koenzym Q10 – Podsumowanie
Podsumowując, koenzym Q10 jest bardzo ważną dla organizmu substancją, którą on sam produkuje. Jednak są czynniki, które sprawiają, że jej ilość ulega znacznemu zmniejszeniu. Jednym z nich jest wiek, drugim stres oksydacyjny. Nic więc dziwnego, że tak wielu ludzi boryka się z niedoborem tej substancji i negatywnymi konsekwencjami, jak chociażby nadmierne zmęczenie, brak koncentracji, czy problemy z sercem. Takie zmiany w organizmie i złe samopoczucie powinny być wyraźnym sygnałem do rozpoczęcia suplementacji.
Suplementacja CoQ10 w zalecanej przez lekarza dawce może doprowadzić do znacznej poprawy samopoczucia, wyglądu oraz stanu zdrowia. Trzeba tylko pamiętać o przeciwwskazaniach. Mimo iż jest to tylko suplement, a koenzym Q10 jest produkowany także przez organizm, należy uważać z dawkowaniem i zwracać uwagę na to, jakie inne leki się stosuje. Wszystko to ma wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Dlatego w tym przypadku jak najbardziej jest zalecana wcześniejsza konsultacja z lekarzem.