Pozytywne opinie o diecie wegańskiej powodują, że coraz więcej osób zastanawia się nad przejściem na ten specyficzny sposób odżywiania. Rzeczywiście nie ma w nim nic złego. Dieta wegańska przynosi korzyści zdrowotne, ale tylko, jeśli jest stosowana zgodnie z jej zaleceniami i pod okiem specjalisty – dietetyka. Pytanie jednak, czy dieta ta jest dla każdego?
Jak wegańska dieta wpływa na zdrowie?
O wpływie diety wegańskiej na organizm napisano już niejedną książkę. W sieci można natknąć się na wiele naukowych publikacji także poświęconych tej tematyce. Ostatecznie okazuje się, że dieta eliminująca mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego ma korzystny wpływ na organizm. Dobrze zbilansowana dieta eliminuje szereg dolegliwości zdrowotnych, w tym problemy z cholesterolem, ciśnieniem krwi, cukrzycą, otyłością, a nawet z nowotworami. Dieta wegańska chroni przed takimi problemami zdrowotnymi jak kamica żółciowa, hemoroidy, a nawet próchnica zębów.
Zaobserwowano, że osoby, które są na diecie wegańskiej, mają również dobrą kondycję skóry i włosów. Mimo iż nie są przejedzone i ociężałe, mają całkiem sporo energii. Wynika to z prawidłowego łączenia cennych dla organizmu składników. Dieta wegan jak już wiadomo jest bogata w warzywa i owoce, a te dostarczają do organizmu cenne witaminy. Między innymi właśnie to powoduje, że dieta jest postrzegana jako zdrowa.
Dieta wegańska ma także korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. W końcu pomaga chronić bezbronne zwierzęta. W konsekwencji tego pozwala weganom żyć z czystym sumieniem. Weganie rezygnują nie tylko z produktów spożywczych, które zawierają składniki odzwierzęce, ale również z kosmetyków, leków i suplementów.
Warto także podkreślić, że rezygnacja z produktów odzwierzęcych przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego o 73 proc. Produkcja mięsa oraz nabiału jest odpowiedzialna za 60 proc. gazów cieplarnianych. W związku z tym dieta wegańska ma jednocześnie bardzo korzystny wpływ na środowisko.
Kto może stosować dietę wegańską?
Dieta wegańska jest przede wszystkim dla osób dorosłych, które chcą przejść na zdrowy styl życia albo po prostu zrezygnować z jedzenia mięsa. Uzupełniona takimi składnikami jak białko, witaminy B12 i D, żelazo, wapń oraz kwasy omega-3 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobre samopoczucie. Należy tylko mieć na uwadze to, że przejście na dietę wegańską nie może wiązać się z chwilowym odstawieniem produktów mięsnych i pochodzenia zwierzęcego. Dietę wegańską powinno się traktować jako styl życia, a nie chwilową przygodę. Taka zmienność w codziennej diecie mogłaby wywołać więcej szkód, niż korzyści.
Wbrew pozorom dietę wegańską mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące. Ważne jest tylko, aby robiły to pod okiem lekarza lub dietetyka. W ich stanie szczególnie ważne jest, aby w odpowiedni sposób uzupełniały niedobory powodowane rezygnacją z mięsa i produktów odzwierzęcych. Muszą w końcu dbać nie tylko o siebie, ale również o dziecko. Wystarczy zatem uzupełniać niezbędne składniki odżywcze.
Choć stosowanie diety wegańskiej przez dzieci wywołuje negatywne emocje, trzeba wiedzieć, że i w tym nie ma nic złego. Dieta ta jest akceptowana u dzieci, ale nie w okresie wzrostu. Dlatego ważne jest, by chęć stosowania diety wegańskiej u najmłodszych skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. W przypadku młodych wegan równie ważne jest umiejętne uzupełnianie niedoborów ważnych witamin i pozostałych składników.
Dietę wegańską poleca się nawet sportowcom. Tak jak w przypadku powyżej wymienionych osób, tak i tu ważne jest, by dbać o odpowiednią podaż białka, kalorii i mikroelementów, co ma wspomóc regenerację potreningową, ale też utrzymać właściwy poziom energii. Dzięki rezygnacji z mięsa, a co za tym idzie, mięsnych ciężkostrawnych dań, sportowcy czują się lżej i lepiej radzą sobie na treningach, czy zawodach sportowych.
Choć jeszcze do niedawna uważano inaczej, wegańska dieta może być stosowana również przez osoby starsze. W ich przypadku tak samo bardzo ważne jest, aby uzupełniały niedobory witaminy B12, wapnia, białka oraz innych cennych dla organizmu składników odżywczych. Prawidłowe przygotowywanie posiłków i przede wszystkim duże urozmaicenie w diecie mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie osób w starszym wieku.
Dieta wegańska jest akceptowana u osób z niektórymi chorobami przewlekłymi. Chodzi tu o takie dolegliwości zdrowotne jak nadciśnienie, choroby serca, czy cukrzyca. Wiadomo jednak, że przed przejściem na zupełnie nowy tryb odżywiania warto, a nawet trzeba skontaktować się z lekarzem i dietetykiem.
Dieta wegańska wymaga odpowiedniego planowania posiłków i dbania o obecność najważniejszych składników. Musi być różnorodna i dopasowana pod kątem kaloryczności. Jak widać, może być stosowana przez osoby w różnym wieku, które prowadzą inny tryb życia, mają pewne dolegliwości zdrowotne lub cieszą się zdrowiem. Zawsze najważniejsze jest to, by opracowane menu było dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Dlatego zaleca się kontakt z dietetykiem.
Dieta wegańska – Dla zdrowia
Podsumowując, dieta wegańska w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Jest stosowana przez coraz większą liczbę osób, a wynika to w głównej mierze z korzyści zdrowotnych, jakie zapewnia. Dziś bardzo modne jest też korzystanie z usług dietetyków, którzy mają obszerną wiedzę na temat tej diety i zdrowego sposobu jej stosowania. Żywienie się pod okiem dietetyka to gwarancja bezpieczeństw i dobrego samopoczucia.
Ponieważ samodzielne planowanie posiłków nie jest prostym zadaniem, a przyrządzanie ich według konkretnych przepisów też sprawia niemały kłopot, warto korzystać z cateringu. Catering wegański to gotowe jedzenie w pudełkach. Firmy dość mocno starają się o to, aby posiłki były smaczne, przygotowane ze składników najwyższej jakości i apetycznie podane. Dbają jednocześnie o ich różnorodność, tak by catering nie był nudny, a każdego dnia pozytywnie zaskakiwał.
Firmy zajmujące się cateringiem teraz oprócz posiłków zapewniają też konsultacje z dietetykiem, dlatego tym bardziej warto korzystać z ich oferty.