Co jeść, żeby schudnąć?

Odchudzanie to proces złożony i niezwykle skomplikowany. Jednak przestrzegając pewnych zasad dotyczących tego, co można jeść, a jakie produkty należy wyeliminować, można osiągnąć zamierzony cel. Zdrowe odchudzanie przekłada się nie tylko na spadek wagi, ale też dobre samopoczucie i zdrowie. Sprawdź, co radzą nasi eksperci, a więc co jesc, by schudnac, a z jakich produktów zrezygnować. 

jak jeść żeby schudnąć

Jak jeść, żeby schudnąć?

Coraz więcej osób dopytuje, jak jeść, żeby schudnąć. Dietetycy radzą, aby zadbać przede wszystkim o dostarczanie organizmowi wszystkich najważniejszych składników odżywczych, ale przy zachowaniu odpowiedniego deficytu energetycznego. Zatem trzeba zacząć od określenia zapotrzebowania kalorycznego na podstawie wartości podstawowej i całkowitej przemiany materii. Osoby, które nie potrafią samodzielnie wykonać tych kalkulacji, powinny skonsultować się z dietetykiem. 

Zgodnie z zasadami zdrowego odchudzania, należy jeść często, ale w małych ilościach i przede wszystkim regularnie. Same dania muszą być zdrowe, oparte na warzywach i owocach. Pod żadnym pozorem nie wolno zbyt mocno obniżać kaloryczności posiłków, gdyż mogłoby to spowodować spowolnienie metabolizmu, a nawet przyczynić się do niechcianego efektu jo-jo. 

Zatem jeżeli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, przestrzegaj poniższych zasad:

  • Jedz prawidłowo zbilansowane posiłki zawsze o tych samych porach.
  • Planuj posiłki, dzięki czemu unikniesz pokus na mieście.
  • Skup się na posiłkach podczas jedzenia i dokładnie przeżuwaj każdy kęs. 

Osoby, które nie mają za dużo czasu na gotowanie, a związane z tym ograniczenia mogłyby przełożyć się na jakość dań, powinny zdecydować się na catering. Dziś dieta pudełkowa jest nie tylko modna, ale też niezwykle pomocna, szczególnie osobom zapracowanym i pozbawionym talentu kulinarnego. To przede wszystkim pewność, że dostarczone posiłki zostały przygotowane zgodnie z zasadami diety odchudzającej i z wykorzystaniem dobrych jakościowo składników. 

co jeść aby schudnąć

Co jeść, aby schudnąć?

Chyba największym problemem osób, które marzą o tym, by pozbyć się zbędnych kilogramów, jest wątpliwość, co jeść, aby schudnąć. Odchudzanie często kojarzy się z liściem sałaty i marchewką, ale na pewno takie menu nie dotyczy zdrowego odchudzania. Dieta, żeby schudnąć, powinna być bogata w warzywa, owoce oraz zdrowe tłuszcze, białko, a nawet węglowodany. Wszystko jednak we właściwych proporcjach. 

W takim razie co jeść, żeby schudnąć szybko, albo niekoniecznie szybko, ale skutecznie? Wspomniane białko, czyli takie produkty jak: chude mięso, drób, owoce morza, rośliny strączkowe. Jeśli chodzi o węglowodany, nie powinno ich być dużo. Jednak to one utrzymują właściwy poziom energii. Zatem trzeba wprowadzić do diety warzywa i owoce, kasz, ryż, a także produkty zbożowe. Równie ważne są tłuszcze roślinne – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado, ryby morskie, nasiona oraz orzechy. 

czego nie jeść żeby schudnąć

Czego nie jeść, żeby schudnąć? 

Tak, jak jest lista produktów, które trzeba jeść, aby schudnąć, tak też są produkty, które należy wyeliminować z diety. A zatem, co jesc na diecie, zeby schudnac? Są produkty, które trzeba ograniczyć w diecie na odchudzanie, a najlepiej całkiem odstawić. Mowa o takich jak:

  • fast foody
  • słodycze w każdej postaci (ciastka, ciasta, batony, cukierki itp.)
  • słone przekąski (chipsy, orzeszki, paluszki)
  • produkty mączne
  • wędliny, konserwy, pasztety
  • żywność wysokoprzetworzona (gotowe dania)

Zdecydowanie odradza się picie słodkich napojów gazowanych oraz alkoholu. Nie poleca się także soków dosładzanych, a tym bardziej energetyków. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że tak naprawdę nie ma gotowej listy, co jeść, aby szybko schudnąć. Listy produktów, które na wszystkich działałyby w jednakowy sposób. Dlatego dieta musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu. Jeżeli zastanawiasz się, jak jeść i chudnąć, skontaktuj się z dietetykiem. Postaw też na catering dietetyczny, by mieć stały dostęp do zdrowych, prawidłowo zbilansowanych posiłków.