Co to jest białko zwierzęce i gdzie się znajduje?

Białko zwierzęce odgrywa ważną rolę w jadłospisie wielu osób. Proteiny, bo tak też się je nazywa, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także jego regenerację. Białko jest podstawowym składnikiem krwi oraz pokarmu matki. Powinno być ono głównym składnikiem pożywienia człowieka. Nasze rekomendacje opieramy na skuteczności potwierdzonej w licznych badaniach dotyczących prawidłowego żywienia. Podpowiadamy, w jakich produktach białka jest najwięcej. 

co to białko zwierzęce

Co to jest białko zwierzęce?

Białko tak zwane zwierzęce znajduje się w produktach zwierzęcych. Posiada znacznie bogatszy skład aminokwasów niż białko roślinne. Zawiera też aminokwasy egzogenne jak metionina, walina, lizyna, treonina, czy tryptofan. Tych aminokwasów organizm nie może sam syntetyzować. Ważne jest zatem, aby dostarczać go mu poprzez zjadanie odpowiednich produktów. 

Walina stymuluje wzrost mięśni, a także korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Uczestniczy też w biosyntezie witaminy B5. Metionina pomaga organizmowi przyswajać cynk i miedź. Lizyna wspomaga produkcję enzymów  hormonów. Ponadto polepsza wchłanialność wapnia i do tego wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Z kolei tryptofan przyczynia się do wytwarzania serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój. Wzmacnia też odporność i poprawia jakość snu. Wspomaga wytwarzanie melatoniny. 

Jak widać, znaczenie białka w diecie jest bardzo duże. Ważna jest zatem odpowiednio zbilansowana dieta. Dieta, która poza wieloma witaminami i minerałami, jest bogata również w białko pochodzenia zwierzęcego. 

co zawiera dużo białka zwierzęcego

Co zawiera dużo białka zwierzęcego?

Całkiem sporo produktów spożywczych zawiera białko pochodzenia zwierzęcego. Niektórzy spożywają je na co dzień, choć sami do końca nie zdając sobie z tego sprawy. Są i tacy, którzy nieświadomie z niego rezygnują, bo np. nie jedzą produktów, w których się ono znajduje. Produkty bogate w białko to przede wszystkim:

  • pełnotłusty ser chessar i gołda 
  • krewetki
  • tuńczyk
  • pierś z kurczaka
  • wędzony łosoś i wędzona makrela 

Inne produkty wysokobiałkowe to:

  • ser camembert
  • schab wieprzowy
  • sznycel cielęcy
  • biały halibut

Produkty wysoko białkowe to zatem ryby, owoce morza, a także żółte sery. Należy mieć na uwadze, że choć mają one wiele zalet, źle skomponowane i niepoprawnie wybrane, mogą prowadzić do pewnych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby komponując codzienny jadłospis, zwracać szczególną uwagę na zawartość tłuszczu. 

Niektórzy dbając o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, zamawiają catering dietetyczny. Gotowe posiłki to lepsza opcja, niż samodzielne eksperymentowanie. Tym bardziej, że dieta pudełkowa to gotowe dania przygotowywane przez doświadczonych kucharzy we współpracy z wykwalifikowanymi dietetykami. Oni wiedzą, co zawiera najwięcej białka zwierzęcego i które produkty najlepiej wybierać. 

czym zastąpić białko zwierzęce

Jak zastąpić białko zwierzęce?

Niektórzy z własnego wyboru czy po prostu z przyczyn zdrowotnych nie jedzą produktów zawierających białko zwierzęce. Czym można zastąpić wysokobiałkowe produkty pochodzenia zwierzęcego, aby wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu? Istnieje kilka sposobów. 

Produkty białkowe, które nie pochodzą od zwierząt, to warzywa strączkowe. Najlepiej łączyć je ze zbożami. W szczególności poleca się soczewicę, groch oraz fasolę i soję. Jeśli zaś chodzi o produkty zbożowe, dobrym wyborem są te owsiane i żytnie. Osoby, które nie tolerują żywności zawierającej białko zwierzęce, powinny sięgać po pestki słonecznika, orzechy oraz migdały. Zatem lepiej sięgać po jedzenie bogate w białko roślinne czy zwierzęce? Najlepiej zadbać o obecność w diecie jednego i drugiego. Ważne jest tylko, aby układając codzienny jadłospis wziąć pod uwagę również inne składniki. Chodzi o to, by korzystnie wpływać na zdrowie i funkcjonowanie organizmu, nie szkodząc mu w żaden sposób. Stąd nasza rada, by skonsultować się z dietetykiem i rozważyć opcję cateringu, nie tylko dla wygody, ale przede wszystkim dla zdrowia i bezpieczeństwa.